News and Announcements

Post Author Picture

Fraser Valley Bylaws

Posted by Fraser Valley Region at Aug 28, 2019 2:56PM PDT ( 0 Comments )

Our new Bylaws are now posted in the document section

image

After more than 60 teams across the province battled it out in the pool the Marlins finished 7th overall, which is higher than any other club in the Fraser Valley!

Below is a summary of our 16 Provincial medalists:

-Lindsey Johnson (Div. 1 Girl) – 1 medal! (1 individual BRONZE)

-Luc McCormick (Div. 1 Boy) – 2 medals! (1 club Relay GOLD and 1 club Relay SILVER)

-Shae Lawless (Div. 1 Boy) – 1 medal! (1 club Relay SILVER)

-Jack Smith (Div. 1 Boy) – 2 medals! (1 club Relay GOLD and 1 club Relay SILVER)

-Nate Ewert (competing as Div. 1 Boy) – 1 medal! (1 club Relay SILVER)

-Adam Smith (Div. 1 Boy) – 1 medal! (1 club Relay GOLD)

-Jesse Bruins (Div. 1 Boy) – 1 medal! (1 club Relay GOLD)

-Alexia Smith (Div. 2 Girl) – 1 medal! (1 Regional Relay BRONZE)

-Sienna Saunders (Div. 3 Girl) – 2 medals! (1 individual GOLD and 1 individual BRONZE)

-Anna Scott (Div. 5 Girl) – 4 medals! (1 individual GOLD, 1 individual SILVER, 1 individual BRONZE, and 1 Regional Relay BRONZE)

-Reggie Wiebe (Div. 5 Girl) – 1 medal! (1 Regional Relay BRONZE)

-Colton Tebbutt (Div. 5 Boy) – 5 medals! (3 individual SILVER, 1 club Relay GOLD, and 1 Regional Relay BRONZE)

-Tyler Klatt (Div. 5 Boy) – 2 medals! (1 club Relay GOLD and 1 Regional Relay BRONZE)

-Adam Johnson (Div. 5 Boy) – 1 medal! (1 club Relay GOLD)

-Dawson Harvey (Div. 5 Boy) – 1 medal! (1 club Relay GOLD)

-Freddie Wiebe (Div. 7 Girl) – 1 medal! (1 individual BRONZE)

Congratulations everyone, we are so proud of each and every one of you!

Post Author Picture

Fraser Valley regional pictures

Posted by Fraser Valley Region at Aug 11, 2019 10:10AM PDT ( 0 Comments )

Hello here is the link for photo’s from Heather Anderson from this years regionals.https://www.dropbox.com/sh/f0i2grzw3j4qoeh/AAB6fUmd1AINt1hZUDinwdoTa?dl=0

image

⭐️We brought home the trophy for most overall points in the Fraser Valley region, AND the trophy for most quality points per swimmer!
We also took home the most aggregate awards and nearly half of our qualifiers will be representing the Fraser Valley on Regional Relay teams!⭐️
Our aggregate winners include:
Lindsey Johnson (Div. 1 Girl)
Alexia Smith (Div. 2 Girl)
Olivia Hollingsworth (O’Cat 1 Girl)
Lucas Gafka (Div. 4 Boy)
Colton Tebbutt (Div. 5 Boy)
Dylan Klatt (Div. 6 Boy)
Freddie Wiebe (Div. 7 Girl)
Brooke Kienas (Div. 8 Girl)

Our 28 relay representatives:
- Annika Pokoyski swimming breaststroke with the Div. 1 Girls,
- Lindsey Johnson swimming butterfly with the Div. 1 Girls,
- Shae Lawless swimming breaststroke with the Div. 1 Boys,
- Jack Smith swimming butterfly with the Div. 1 Boys,
- Luc McCormick swimming freestyle with the Div. 1 Boys,
- Alexia Smith swimming freestyle with the Div. 2 Girls,
- Solomon Wiebe swimming backstroke with the Div. 2 Boys,
- Ryan Gill swimming butterfly with the Div. 2 Boys,
- Danny Ewert swimming freestyle with the Div. 2 Boys,
- Sienna Saunders swimming breaststroke with the Div. 3 Girls,
- Kaitlyn McLaughlin swimming butterfly with the Div. 3 Girls,
- Jonny Ewert swimming breaststroke with the Div. 3 Boys,
- Brianne Gustavsen swimming backstroke with the Div. 4 Girls,
- Emily McKinnon swimming breaststroke with the Div. 4 Girls,
- Lucas Gafka swimming butterfly with the Div. 4 Boys,
- Anna Scott swimming backstroke with the Div. 5 Girls,
- Reggie Wiebe swimming butterfly with the Div. 5 Girls,
- Colton Tebbutt swimming backstroke with the Div. 5 Boys,
- Tyler Klatt swimming freestyle with the Div. 5 Boys,
- Dylan Klatt swimming backstroke with the Div. 6 Boys,
- Sarah Simpson swimming breaststroke with the O’Cat 2 Girls,
- Olivia Hollingsworth swimming freestyle with the O’Cat 2 Girls,
- Freddie Wiebe swimming backstroke with the Div. 7 Girls,
- Larissa Potma swimming breaststroke with the Div. 7 Girls,
- Paul Potma swimming freestyle with the Div. 7 Boys,
- Christina Diewold swimming backstroke with the Div. 8 Girls,
- Brooke Kienas swimming breaststroke with the Div. 8 Girls,
- Kevin Dee swimming backstroke with the Div. 8 Boys.

Congratulations everyone!